A A A

 

„Co zrobić, żeby młodzi ludzie po skończeniu szkoły nie musieli wyjeżdżać na przysłowiowy „zmywak” za granicę? Jeżeli masz pomysł, który choćby w najmniejszym stopniu może ułatwić im znalezienie pracy – Lubelska Fundacja Rozwoju pomoże go zrealizować ”. W taki sposób rozpoczyna się artykuł na temat partnerskiego projektu „Mikro innowacje – Makro korzyści” (pełna treść artykułu).

Jesteś osobą młodą i zastanawiasz się czy warto wziąć udział w projekcie finansowanym ze środków Unii Europejskiej? Na pewno WARTO! Naczelnik Wydziału Realizacji PO WER – Magdalena Juścińska, wyjaśnia dlaczego.

- Każdy projekt to konkretna pomoc, solidny bagaż cennych doświadczeń i umiejętności. Dzięki unijnemu wsparciu młode osoby zwiększają swoje szanse na zatrudnienie, uczą się zawodu. Dostają też możliwość by w trakcie odbywania staży w praktyce wykorzystywać zdobywaną przez siebie wiedzę.

 

Adresatami Działania 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, są osoby w wieku 15-29 lat, które nie mają pracy i jednocześnie nie uczą się, nie szkolą i nie kształcą. To tak zwana młodzież NEET. Osobom tym często brakuje impulsu do działania, pomysłu na rozwój własnej kariery zawodowej. Dlatego właśnie każdy projekt rozpoczyna się od indywidualnej diagnozy potrzeb i predyspozycji uczestników. Na tej podstawie wybierane są formy wsparcia i kierunki szkoleń zawodowych. Nadrzędnym celem działań jest zwiększenie atrakcyjności młodych osób w oczach potencjalnych pracodawców i ułatwienie im startu w dorosłość.

 

- Osoba, która chce wziąć udział w projekcie, musi pozytywnie przejść etap rekrutacji. Za realizację projektów odpowiadają instytucje, które mają doświadczenie w pracy z osobami młodymi i znają specyfikę lokalnego rynku pracy. Warunkiem realizacji projektu jest podpisanie umowy o dofinansowanie z WUP w Lublinie – tłumaczy Magdalena Juścińska. – W efekcie procedury konkursowej z 2015 roku, w ramach PO WER w województwie lubelskim realizowane są 22 projekty. Za kilka miesięcy rozpocznie się realizacja drugiej tury projektów o podobnej specyfice. Na ten cel zarezerwowano aż 38 mln zł.

 

Warto pamiętać, że oprócz instytucji realizujących projekty konkursowe (takich jak np. fundacje, stowarzyszenia i firmy szkoleniowe), unijnymi środkami w ramach PO WER dysponują także wszystkie powiatowe urzędy pracy z terenu naszego regionu oraz Miejski Urząd Pracy w Lublinie. Możliwości wsparcia dla osób młodych jest naprawdę wiele.

 

Rozstrzygnęliśmy konkurs nr POWR.01.02.02-IP.16-06-001/15 ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

 

Co to oznacza?

Rozstrzygnięcie konkursu oznacza, że mamy już listę wnioskodawców, którzy otrzymają dofinansowanie i będą prowadzić rekrutację uczestników do projektu - lista jest dostępna na naszej stronie www.power.wup.lublin.pl oraz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.  

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolskie wydarzenie organizowane już po raz trzeci, podczas którego beneficjenci „otwierają swoje projekty" dla odwiedzających.

Realizowane będą w dniach 12 – 15 maja 2016 r. przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z większością instytucji zajmujących się Funduszami Europejskimi w Polsce. Tegoroczna edycja akcji w sposób szczególny podkreśla rolę przedsiębiorczych postaw ludzi oraz innowacyjność nowych projektów, w sposób priorytetowy wspieranych przez Fundusze Europejskie.

Dzięki tej akcji masz niepowtarzalną okazję pokazania Twojego projektu mieszkańcom najbliższej okolicy i turystom z całej Polski, a tym samym ogólnopolskiej promocji tego przedsięwzięcia.

Wśród atrakcji zorganizowanych w ramach poprzednich edycji znalazły się m.in.:

  • wstęp do miejsc niedostępnych na co dzień (np. laboratoria naukowe, kulisy teatrów)
  • bezpłatne warsztaty (na różnorodne tematy: od tanecznych, poprzez ćwiczenie kompetencji miękkich, aż do artystycznych)
  • bezpłatne lub ze zniżką wejścia do instytucji kultury,
  • atrakcje dla rodzin z dziećmi
  • konkursy
  • zawody i zajęcia sportowe.

 

30 marca 2016 r. ogłosiliśmy konkurs w ramach Działania 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty konkursowe PO WER,  na kwotę ponad 37 mln zł.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.