Link do ogólnopolskiego PO WER

A A A

Głównym celem konferencji była wymiana doświadczeń w obszarze Gwarancji dla Młodzieży w Polsce oraz w Europie, jak również prezentacja nowatorskiego podejścia do młodych obywateli gwarantując im pakiet różnorodnych form pomocy.

Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas swojego wystąpienia podkreślił, że "Gwarancje dla młodzieży w Polsce to dużo więcej niż tylko wyzwanie dla służb zatrudnienia. To oddziaływanie na trwałe perspektywy rozwojowe dla Polski". Polska będąc jednym z pierwszych państw, który przygotowało swój plan realizacji Gwarancji dla młodzieży, podjęła duży wysiłek reformując system wspierania osób młodych i angażując dodatkowe środki na ten cel. W 2014 roku wsparciem w standardzie Gwarancji urzędy pracy objęły 356 tys. osób do 25 roku życia (zatrudnieniowych, stażowych, szkoleniowych i na zatrudnienie). Stopniowa poprawa koniunktury na rynku pracy i działania w ramach Gwarancji dla młodzieży przyniosła historyczny spadek bezrobocia osób do 25 roku życia do poziomu poniżej średniej Unii Europejskiej.

Następnie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z prezentacją poświęconą doświadczeniom Województwa Lubelskiego we wspieraniu osób młodych na rynku pracy. "Postawiliśmy sobie za zadanie tak kierować karierami osób młodych, aby nie było potrzebne wspieranie ich później jako bezrobotnych w ramach Gwarancji dla młodzieży" powiedziała Małgorzata Sokół, Przewodnicząca Konwentu Wojewódzkich Urzędów Pracy i Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. W ramach projektu pilotażowego WUP w Lublinie testuje obecnie system zaawansowanego doradztwa zawodowego dla uczniów szkół. Ambicją regionu jest postawienie na "kulturę przedsiębiorczości" wśród młodych.

W kolejnych prezentacjach omówiony został postęp realizacji Gwarancji dla młodzieży i działania prowadzone na rzecz osób młodych przez Ochotnicze Hufce Pracy oraz w ramach programu pożyczkowego "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Doświadczenie 16 miesięcy wdrażania Gwarancji w obu przypadkach wskazuje bardzo obiecujące efekty: zarówno programy wspierania młodzieży w najtrudniejszej sytuacji życiowej prowadzone przez OHP, jak również najbardziej dostosowany do potrzeb osób młodych program wspierania przedsiębiorczości BGK cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób młodych.



W części poświęconej doświadczeniom międzynarodowym, przedstawiciel niemieckich Publicznych Służb Zatrudnienia Ralf Holzwart podkreślił znaczenie docierania do młodych osób z grupy NEET dla efektywnego wdrożenia Gwarancji dla młodzieży. Podkreślił również znaczenie kształcenia dualnego: "Najlepszym ubezpieczeniem od bezrobocia jest dobrze rozwinięte kształcenie zawodowe". Przedstawiciel czeskich publicznych służb zatrudnienia skupił się na zaprezentowaniu sposobu finansowania działań wobec osób młodych i wyzwaniach stojących w tym zakresie. W słowackiej prezentacji zwrócono uwagę na formy wspierania bezrobotnych osób młodych - dotychczasowe i planowane do wdrożenia w ciągu 2015 roku. Tibor Bors Barbely-Pecze z węgierskiego Ministerstwa Gospodarki zauważył, że zmagamy się z problemem o długiej historii. Dodatkowo bezrobocie młodzieży na Węgrzech jest zjawiskiem powiązanym ściśle z kwestiami demograficznymi i ekonomicznymi. Wszyscy reprezentanci zgodzili się co do dużego znaczenia europejskiej inicjatywy ustalenia Gwarancji dla młodzieży.

Dyskusja panelowa, w której wzięli udział przedstawiciele Banku Światowego, organizacji młodzieżowych i biznesu, przyniosła rekomendacje tworzenia jak najszerszych partnerstw dla poprawy sytuacji osób młodych, inwestowania w umiejętności i kompetencje (zwłaszcza w obrębie sytemu edukacji), rozwoju dialogu międzypokoleniowego, czy zwiększania mobilności zawodowej w skali kraju. Poruszono także kwestię percepcji "pokolenia Y" i tworzenia warunków dla pełnego wykorzystania potencjału najmłodszych uczestników rynku pracy.

Raisa Kuczmuk, Wołyńskie Obwodowe Centrum Pracy w Łucku przedstawiła prezentację na temat emigracji z Ukrainy i związanych z tym szans oraz zagrożeń. Po krótkim opisie sytuacji na rynku pracy w Obwodzie Łuckim przedstawiła zakres współpracy, który podejmuje Łucki Urząd Pracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Lublinie. Rok 2014 przyniósł radykalny wzrost ilości wniosków o pozwolenie na pracę w Polsce obywateli Ukrainy. Tak silny przepływ jest zagrożeniem dla ukraińskiego rynku pracy, stanowiąc jednocześnie szansą dla rynku polskiego. Jak jednak podkreśliła, ważny jest przepływ standardów organizacji pracy i kultury organizacyjnej powracających na Ukrainę pracowników.

Ostatnie z prezentacji dotyczyły doświadczeń lubelskich praktyków w zakresie wspierania młodzieży. Omówiono nowe podejście do walidacji efektów kształcenia w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, a także działania dla młodzieży w ramach projektu partnerskiego EFS "Młodzi mają szansę" realizowanego w województwie lubelskim przez Fundację Inicjatyw Menedżerskich w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Lublinie.

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele urzędów pracy, partnerów społecznych, organizacje młodzieżowe, pracodawców, nauki, i innych instytucji zaangażowanych w realizację Gwarancji dla młodzieży.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.