A A A

Projekt "Ścieżki współpracy" jest projektem grantowym polegającym na przyznaniu wsparcia beneficjentom projektów dofinansowanych z Europejskiego Fundusz Społecznego, bez względu na program operacyjny, w ramach którego realizują projekty standardowe (POWER/ RPO).

 

„Co zrobić, żeby młodzi ludzie po skończeniu szkoły nie musieli wyjeżdżać na przysłowiowy „zmywak” za granicę? Jeżeli masz pomysł, który choćby w najmniejszym stopniu może ułatwić im znalezienie pracy – Lubelska Fundacja Rozwoju pomoże go zrealizować ”. W taki sposób rozpoczyna się artykuł na temat partnerskiego projektu „Mikro innowacje – Makro korzyści” (pełna treść artykułu).

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolskie wydarzenie organizowane już po raz trzeci, podczas którego beneficjenci „otwierają swoje projekty" dla odwiedzających.

Realizowane będą w dniach 12 – 15 maja 2016 r. przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z większością instytucji zajmujących się Funduszami Europejskimi w Polsce. Tegoroczna edycja akcji w sposób szczególny podkreśla rolę przedsiębiorczych postaw ludzi oraz innowacyjność nowych projektów, w sposób priorytetowy wspieranych przez Fundusze Europejskie.

Dzięki tej akcji masz niepowtarzalną okazję pokazania Twojego projektu mieszkańcom najbliższej okolicy i turystom z całej Polski, a tym samym ogólnopolskiej promocji tego przedsięwzięcia.

Wśród atrakcji zorganizowanych w ramach poprzednich edycji znalazły się m.in.:

  • wstęp do miejsc niedostępnych na co dzień (np. laboratoria naukowe, kulisy teatrów)
  • bezpłatne warsztaty (na różnorodne tematy: od tanecznych, poprzez ćwiczenie kompetencji miękkich, aż do artystycznych)
  • bezpłatne lub ze zniżką wejścia do instytucji kultury,
  • atrakcje dla rodzin z dziećmi
  • konkursy
  • zawody i zajęcia sportowe.

 

Jesteś osobą młodą i zastanawiasz się czy warto wziąć udział w projekcie finansowanym ze środków Unii Europejskiej? Na pewno WARTO! Naczelnik Wydziału Realizacji PO WER – Magdalena Juścińska, wyjaśnia dlaczego.

- Każdy projekt to konkretna pomoc, solidny bagaż cennych doświadczeń i umiejętności. Dzięki unijnemu wsparciu młode osoby zwiększają swoje szanse na zatrudnienie, uczą się zawodu. Dostają też możliwość by w trakcie odbywania staży w praktyce wykorzystywać zdobywaną przez siebie wiedzę.

 

Adresatami Działania 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, są osoby w wieku 15-29 lat, które nie mają pracy i jednocześnie nie uczą się, nie szkolą i nie kształcą. To tak zwana młodzież NEET. Osobom tym często brakuje impulsu do działania, pomysłu na rozwój własnej kariery zawodowej. Dlatego właśnie każdy projekt rozpoczyna się od indywidualnej diagnozy potrzeb i predyspozycji uczestników. Na tej podstawie wybierane są formy wsparcia i kierunki szkoleń zawodowych. Nadrzędnym celem działań jest zwiększenie atrakcyjności młodych osób w oczach potencjalnych pracodawców i ułatwienie im startu w dorosłość.

 

- Osoba, która chce wziąć udział w projekcie, musi pozytywnie przejść etap rekrutacji. Za realizację projektów odpowiadają instytucje, które mają doświadczenie w pracy z osobami młodymi i znają specyfikę lokalnego rynku pracy. Warunkiem realizacji projektu jest podpisanie umowy o dofinansowanie z WUP w Lublinie – tłumaczy Magdalena Juścińska. – W efekcie procedury konkursowej z 2015 roku, w ramach PO WER w województwie lubelskim realizowane są 22 projekty. Za kilka miesięcy rozpocznie się realizacja drugiej tury projektów o podobnej specyfice. Na ten cel zarezerwowano aż 38 mln zł.

 

Warto pamiętać, że oprócz instytucji realizujących projekty konkursowe (takich jak np. fundacje, stowarzyszenia i firmy szkoleniowe), unijnymi środkami w ramach PO WER dysponują także wszystkie powiatowe urzędy pracy z terenu naszego regionu oraz Miejski Urząd Pracy w Lublinie. Możliwości wsparcia dla osób młodych jest naprawdę wiele.

 

Rozstrzygnęliśmy konkurs nr POWR.01.02.02-IP.16-06-001/15 ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

 

Co to oznacza?

Rozstrzygnięcie konkursu oznacza, że mamy już listę wnioskodawców, którzy otrzymają dofinansowanie i będą prowadzić rekrutację uczestników do projektu - lista jest dostępna na naszej stronie www.power.wup.lublin.pl oraz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.  

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.