POWER w WUP Lublin

Rynek Pracy dla Młodych

CIZ dla Młodych

Please enter youtube id.

Wsparcie osób młodych i ich aktywizacja zawodowa jest jednym z priorytetów polityki spójności Unii Europejskiej. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie wychodząc naprzeciw potrzebom młodych mieszkańców naszego regionu, będących w przedziale wiekowym od 15 do 29 lat, zorganizował konferencję pn. „Młodzi na rynku pracy". Wydarzenie, które odbyło się 14 września br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, idealnie wpisało się w główne założenie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, za którego realizację odpowiedzialny jest WUP w Lublinie.

- Wyzwania współczesnego, dynamicznie rozwijającego się rynku pracy wymuszają na nas potrzebę ciągłego obserwowania jego zmian. Pojawiają się nowe zawody i sposoby wykonywania pracy. Atrakcyjny pracownik na rynku pracy jest świadomy własnych kompetencji zawodowych, posiada umiejętności szybkiego dostosowania się do zachodzących zmian i potrzeb pracodawców. Dlatego bardzo się cieszę, że fundusze europejskie dają nam możliwości przygotowania młodych mieszkańców do stawiania pierwszych kroków zawodowych. – mówiła podczas konferencji Małgorzata Sokół, Dyrektor WUP w Lublinie.

Pierwszy panel dyskusyjny, który odbył się podczas konferencji, poświęcony został osobom młodym. Przedstawiciele Forum Młodych Lewiatan,  Młodzieżowej Rady Miasta Chełm oraz Parlamentu Dzieci i Młodzieży, a także Ambasador Karier UE w Lublinie i opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, rozmawiali wraz z moderatorem panelu Justyną Syroką na temat rynku pracy i zmian w nim zachodzących. Następnie odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli instytucji działających w obszarze aktywizacji osób młodych. W panelu prowadzonym przez Pawła Bącala udział wzięli Sławomir Marciniuk, Dyrektor PUP Hrubieszów, Iwona Mazur, Ośrodek Szkolenia, Dokształcania i Doskonalenia Kadr KURSOR, Mirosław Fatyga, Wicedyrektor ds. EFS WUP w Lublinie, Magdalena Misiaszek, z ICTLAB Centrum Szkoleń Informatycznych, Szczepan Serwatka, pracodawca BAZO.io oraz Kpt. Krzysztof Madejek, reprezentująca Areszt Śledczy w Lublinie.

- Po raz kolejny okazało się jak młodzi są ważni, bo to oni tworzą nowoczesny rynek pracy. W przyszłości, będą zakładać i prowadzić własne firmy, być może zatrudniać w nich pracowników, stając się tym samym pracodawcami. – mówił Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego -  Młodzi na Rynku pracy cechują się elastycznością, kreatywnością, ambicją, energią oraz wiedzą zdobytą zarówno podczas ścieżki kształcenia, jak i dzięki wsparciu funduszy unijnych, m.in. Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój. – dodał wicemarszałek. Fachowcy zadają sobie sprawę, że odpowiedni model kształcenia i wczesna aktywizacja ludzi młodych będzie w szerszej perspektywie korzystnie wpływać na wizerunek dynamicznie kształtującego się regionalnego rynku pracy. Konferencję zakończyło podsumowanie działań realizowanych na rzecz ludzi młodych w ramach PO WER. W tym punkcie przedstawiono projekty realizowane w ramach wsparcia udzielonego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 na przełomie miesiąca lipca i sierpnia br. po raz czwarty podpisał umowy z powiatowymi urzędami pracy na realizację projektów skierowanych do młodych pozostających bez pracy na lokalnym rynku na kwotę ok 80 mln zł. W ubiegłych latach 2015–2017 na realizacje projektów PO WER została przeznaczona kwota na ponad 207 mln zł. Wszystko po to aby, jak dotychczas stwarzać w urzędach pracy nowe możliwości dla osób do 30 roku życia. Głównym celem programu jest zdobycie przez uczestników projektów fachowej wiedzy oraz kompetencji potrzebnych do pracy. – podsumował konferencję Mirosław Fatyga, Wicedyrektor ds. EFS WUP w Lublinie.

Jeśli jesteś zainteresowany/na skontaktuj się nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
Punkt informacyjny:
Wydział Realizacji PO WER Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie