Celem Partnerstwa na rzecz realizacji Zadania Lubelskie Gwarancje dla Młodzieży jest wzajemna współpraca Partnerów Porozumienia zmierzająca do zagwarantowania młodym ludziom, którzy nie mają zatrudnienia, ani nie uczestniczą w kształceniu czy szkoleniu, dobrej jakości oferty zatrudnienia, kształcenia lub przyuczenia do zawodu.
Partnerzy podejmują działania zmierzające m.in. do: projektowania i opracowywania najbardziej efektywnych metod pracy z młodymi osobami bezrobotnymi, rozpoznawania potrzeb ww. osób w zakresie instrumentów wsparcia, które ułatwiłyby im podjęcie kształcenia lub zatrudnienia, udzielania merytorycznego wsparcia w obszarze edukacji, aktywizacji i zatrudnienia osób młodych, wypracowania założeń do organizacji konkursów związanych z aktywizacją zawodową i społeczną osób młodych.
Gwarancje dla młodzieży, są częścią Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży wypracowanego przez Komisję Europejską, której towarzyszy Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (YEI). Działania będą realizowane w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER), w ramach specjalnie wydzielonej osi priorytetowej (Oś I: Osoby młode na rynku pracy), uwzględniającej wsparcie w zakresie aktywizacji osób młodych na rynku pracy, realizowane w ramach Inicjatywy, jak i EFS.
Inicjatywa skierowana jest do regionów, w których poziom bezrobocia osób w wieku od 15 do 24 lat przekracza 25%.
Zakres wsparcia oferowany w ramach Gwarancji dla Młodzieży jest kompleksowy i obejmować może szereg dostępnych instrumentów i usług rynku pracy, m.in.:
• nabycie elementarnych kompetencji społecznych,
• wsparcie prowadzące do podjęcia nauki lub szkolenia,
• diagnoza sytuacji zawodowej i osobistej osoby służąca zaprojektowaniu form wsparcia adekwatnych do istniejących potrzeb młodej osoby,
• nabycie kwalifikacji zawodowych,
• pośrednictwo pracy, pośrednictwo w zakresie organizacji staży i praktyk,
• poradnictwo zawodowe, informacja zawodowa, nauka aktywnego poszukiwania pracy,
• szkolenia zawodowe,
• staże zawodowe u pracodawców, prace interwencyjne,
• dofinansowanie studiów podyplomowych,
• stypendium na kontynuowanie nauki,
• pożyczki szkoleniowe,