Sygnatariuszami niniejszego Porozumienia zostali:

Kuratorium Oświaty w Lublinie,

Consultor Sp. z o. o.,

Centrum Wolontariatu w Lublinie,

Fundacja „Puławskie Centrum Przedsiębiorczości”,

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie.

Wyłonienie Partnerów i zawiązanie współpracy na rzecz prowadzenia działań skierowanych do młodzieży w związku z realizacją zadań w ramach Gwarancji dla Młodzieży w województwie lubelskim poprzedzone zostało organizacją 4 spotkań informacyjno – promocyjnych: w Lublinie, Chełmie, Zamościu oraz Białej Podlaskiej. Spotkania te pozwoliły na wyłonienie Partnerów ww. Porozumienia.

Zawarcie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie Partnerstwa na rzecz realizacji zadania Lubelskie Gwarancje dla Młodzieży będzie prowadziło do wzmocnienia działań związanych z zagwarantowaniem osobom młodym pozostającym bez zatrudnienia, nieuczestniczącym w kształceniu bądź szkoleniach, dobrej jakości oferty zatrudnienia, kształcenia lub przyuczenia do zawodu, a przy tym realizację działań związanych z wdrożeniem programu „Gwarancje dla młodzieży”.

Celem Partnerstwa na rzecz realizacji Zadania Lubelskie Gwarancje dla Młodzieży będzie wzajemna współpraca Partnerów Porozumienia zmierzająca do zagwarantowania młodym ludziom, którzy nie mają zatrudnienia, ani nie uczestniczą w kształceniu czy szkoleniu, dobrej jakości oferty zatrudnienia, kształcenia lub przyuczenia do zawodu.

Partnerzy będą podejmować działania zmierzające m.in. do: projektowania i opracowywania najbardziej efektywnych metod pracy z młodymi osobami bezrobotnymi, rozpoznawania potrzeb ww. osób w zakresie instrumentów wsparcia, które ułatwiłyby im podjęcie kształcenia lub zatrudnienia, udzielania merytorycznego wsparcia w obszarze edukacji, aktywizacji i zatrudnienia osób młodych, wypracowania założeń do organizacji konkursów związanych z aktywizacją zawodową i społeczną osób młodych.

Gwarancje dla młodzieży, są częścią Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży wypracowanego przez Komisję Europejską, której towarzyszy Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (YEI). Działania będą realizowane w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER), w ramach specjalnie wydzielonej osi priorytetowej (Oś I: Osoby młode na rynku pracy), uwzględniającej wsparcie w zakresie aktywizacji osób młodych na rynku pracy, realizowane w ramach Inicjatywy, jak i EFS.

Inicjatywa skierowana jest do regionów, w których poziom bezrobocia osób w wieku od 15 do 24 lat przekracza 25%.

Zakres wsparcia oferowany w ramach Gwarancji dla Młodzieży jest bardzo szeroki i obejmować będzie szereg dostępnych instrumentów i usług rynku pracy, m.in.:

• nabycie elementarnych kompetencji społecznych,
  • wsparcie prowadzące do podjęcia nauki lub szkolenia,
  • diagnoza sytuacji zawodowej i osobistej osoby służąca zaprojektowaniu form wsparcia adekwatnych do istniejących potrzeb młodej osoby,
  • nabycie kwalifikacji zawodowych,
  • pośrednictwo pracy, pośrednictwo w zakresie organizacji staży i praktyk,
  • poradnictwo zawodowe, informacja zawodowa, nauka aktywnego poszukiwania pracy,
  • szkolenia zawodowe,
  • staże zawodowe u pracodawców, prace interwencyjne,
  • dofinansowanie studiów podyplomowych,
  • stypendium na kontynuowanie nauki,
  • pożyczki szkoleniowe,