A A A

Rynek pracy posiada dwie strony - podaży (osoby, które chcą pracować) i popytu na pracę (zapotrzebowanie pracodawców na  pracę). Z jednej strony są osoby poszukujące pracy, z drugiej natomiast pracodawcy, którzy prowadzą procesy rekrutacyjne. To oni stawiają konkretne wymagania i posiadają wybór przy zatrudnianiu kandydatów do pracy. Zwrócić należy uwagę, że osób poszukujących pracy jest znacznie więcej niż pojawiających się ofert pracy, dlatego przy dużej konkurencji warto w jak największym stopniu spełniać oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Zapoznanie się z wymaganiami pracodawców oraz identyfikacja zawodów, w których prowadzonych jest największa liczba rekrutacji pozwoli na świadome planowanie kariery zawodowej oraz umożliwi uzupełnianie luk kwalifikacyjnych i kompetencyjnych, tak aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Informacje na temat skali rekrutacji w poszczególnych zawodach oraz stawianych przez pracodawców wymaganiach znajdziecie Państwo w publikacjach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. 

 "Barometr zawodów"

Badanie "Barometr zawodów" stanowi krótkookresową prognozę, wypracowaną przez ekspertów regionalnego rynku pracy, dotyczącą zapotrzebowania na pracowników w roku 2016. Skorzystanie z publikacji ma przede wszystkim umożliwić uzyskanie wiedzy, w których zawodach w naszym regionie znalezienie pracy jest trudne, a w których można spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na pracowników. Odpowiedzi uczestników badania pozwoliły na zaklasyfikowanie zawodów do jednej z trzech kategorii: 

• zawodów deficytowych, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach − niewielka,
• zawodów zrównoważonych, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się), 
• zawodów nadwyżkowych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów spełniających wymagania pracodawców.

Dzięki temu powstały zestawienia, osobno dla każdego powiatu oraz dla całego województwa, prezentujące sytuację poszczególnych zawodów na rynku pracy województwa lubelskiego.
Dodatkowo w raporcie znajdą państwo informacje, pochodzące z prognoz ekspertów, dotyczące prognozowanego spadku lub wzrostu zapotrzebowania na pracowników w określonych zawodach.

Pobierz raport

Plakaty powiatowe

bialski
Biała Podlaska
biłgorajski
chełmski
Chełm
hrubieszowski
janowski
krasnostawski
kraśnicki
lubartowski
lubelski
Lublin
łęczyński
łukowski
opolski
parczewski
puławski
radzyński
rycki
świdnicki
tomaszowski
włodawski
zamojski
Zamość

Plakat wojewódzki
województwo lubelskie

 

 

"Monitoring ofert pracy w województwie lubelskim"

Raport stanowi podsumowanie 18-miesięcznego badania ofert pracy. W tym okresie przeanalizowano 42 678 unikalnych ogłoszeń o pracę. Analizowane były wszystkie ogłoszenia dostępne publicznie - zamieszczone w następujących źródłach:

  • w zbiorach PUP (oraz w Centralnej Bazie Ofert Pracy),
  • na portalach internetowych,
  • w zasobach niepublicznych służb zatrudnienia, 
  • na portalach społecznościowych,
  • w propozycjach zatrudnienia Biur Karier,
  • w Biuletynach Informacji Publicznej,
  • w prasie.

 

Na podstawie zgromadzonych danych ustalono w jakich zawodach najczęściej rekrutowani są pracownicy oraz jakie stawia się przed nimi wymagania odnośnie doświadczenia, kwalifikacji i kompetencji. Publikacja zawiera informacje o pracodawcach, którzy najczęściej rekrutowali do pracy na terenie województwa lubelskiego oraz o warunkach zatrudnienia jakie oferowali. Czytelnik uzyska także informacje, jakie źródła zawierają najwięcej ofert pracy. 

Raport został także wzbogacony o prognozę dotyczącą zapotrzebowania na pracowników w regionie. 

Badanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy – kontynuacja”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżet państwa. Poddziałanie 6.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Pobierz raport

 

"Potrzeby i oczekiwania przedsiębiorstw. Raport z badań ilościowych i jakościowych wśród mikroprzedsiębiorstw województwa lubelskiego (II fala badania – 2014/2015)"

Raport prezentuje wyniki badania, w którym udział wzięło 800 mikrofirm (zatrudniających do 9 osób). W trakcie wywiadów telefonicznych uzyskano dane m. in. na temat:

  • metod rekrutacyjnych
  • odbytych i planowanych rekrutacjach - w tym wymagań stawianych przed kandydatami do pracy,
  • zmianach w popycie na produkty firm w poszczególnych branżach, 
  • czynnikach wpływających na szanse utrzymania działalności, 
  • branżowych niszach rynkowych, 
  • potrzebach szkoleniowych.

 

Odrębną część raportu stanowi podsumowanie badania jakościowego z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Jego celem było ustalenie potencjałów rozwojowych mikroprzedsiębiorstw (w szczególności osób samozatrudnionych), w województwie lubelskim, uchwycenie dobrych praktyk z ich historii, określenie czynników sprzyjających utrzymaniu i rozwojowi działalności gospodarczej.

Badanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy – kontynuacja”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżet państwa. Poddziałanie 6.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Pobierz raport

 

"Potrzeby i oczekiwania pracodawców. Raport z badań ilościowych wśród pracodawców województwa lubelskiego zatrudniających co najmniej 10 pracowików (II fala badania - IX/X 2014)"

 

 

W badaniu udział wzięło 500 pracodawców, którzy zatrudniali co najmniej 10 pracowników. Przeprowadzono z nimi wywiady telefoniczne uzyskując informacje dotyczące:

  • odbytych rekrutacji - najczęściej poszukiwanych zawodach i wymaganiach stawianych przed kandydatami do pracy, proponowanych warunkach zatrudnienia, ewentualnych problemach rekrutacyjnych,
  • planowanych rekrutacji - wraz z wymaganiami odnośnie kandydatów do pracy,
  • zapotrzebowania na profile szkół ponadgimnazjalnych oraz kierunki studiów wyższych.

Badanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy – kontynuacja”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżet państwa. Poddziałanie 6.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Pobierz raport

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.